Пловдивчани създали единствения паметник на Януарските събития
На 10 януари се навършват 28 години от началото на протестите пред Народното събрани от 1997 година, така наречените Януарски събития. В периода януари – началото на февруари 1997 г. България изпада в дълбока политическа и финансова криза. Големите градове са обхванати от протести, блокирани са пътища и улици, страната изпада в хаос. Работници отказват да работят заради неизплатени заплати, инфлацията расте с дни, а зърното е на привършване, с което започва недостиг на хранителни продукти. За около един месец цената на долара спрямо лева скача на 3000 лв., а инфлацията вече е 300%. Средната заплата пада до стойност, равняваща се на 5 $.
На 10 януари 1997 г. президентът д-р Желю Желев (1935-2015), чийто мандат изтичаше след 11 дни, отказа да даде на БСП мандат за съставяне на ново правителство, макар че е задължен по конституция. На 28 януари 1997 г. президентът Петър Стоянов, встъпил в длъжност седмица по-рано, връчи на БСП мандат за съставяне на правителство. На 4 февруари 1997 г. БСП върна мандата неизпълнен. Водеща роля за постигането на компромиса от страна на БСП имаше Николай Добрев. Политическите сили подписаха споразумение за провеждане на предсрочни парламентарни избори през април 1997 г. и за запазване на социалния мир. На 12 февруари 1997 г. президентът Петър Стоянов назначи служебно правителство, оглавено от кмета на София Стефан Софиянски.
В тези бурни времена хилядите протестиращи в Пловдив издигат спонтанно камара от големи камъни в края на шествията в онази зима. Струпват ги в Дондуковата градина срещу сградата на Енергото. Нещото играе дълги години ролята на паметник, посветен на Януарските събития отпреди 28 години.
Снимка: архив Под тепето/ 2018 г.
„Цялата държавна власт произтича от народа“. Това е надписът на табелата до камарата с камъни, струпани на ул. “Христо Г. Данов“, за които напоследък се сещаме само около датата 10 януари всяка година.
За това, че Грамадата на нашето недоволство изчезва медията ни алармира първа още през 2017-а година. Купчината се топеше с всяка изминала година през последните 3 – мандата в града под тепетата и под Вазовия стих
„А грамадата расте пак
невидимо, тайно,
и камъни върху нея
фърчат непрестайно;
че когото Бог накаже,
светът не прощава,
че който много търпи, тегли
много отмъщава.”
през 2019-а бяха останали десетина камъка и парчета бетон.
Снимка: архив Под тепето/ 2019 г.
Припомняме, че с. г., когато започна активното търсене на финансиране по проекта за реконструкцията на Първия обществен парк след Освобождението в България, тогавашният кмет на Пловдив Иван Тотев заяви, че „барикадата“, че бъде премахната. По думите му тя е незаконна. Думите му предизвикаха вълна от недоволството сред пловдивската общественост и участниците в протестите оттогава.
В деня преди откриването на обновената градина миналата година кметът на район „Централен“ Георги Стаменов заяви пред Под тепето, че „Грамадата“ ще бъде възстановена. Днес той препотвърди пред наш репортер този си ангажимент.
Вариант е на мястото да бъде сложена паметна табела, която да обяснява какво се е намирало тук и защо се е появило.